Morálka rybářů upadá, berou všechno
Morálka sportovních rybářů upadá. S pravidly lovu si příliš hlavu nelámou a někteří z nich zabíjejí vše, co jim přijde pod ruku. Členové rybářské stráže letos zabavili na západě Čech už tři desítky povolenek k rybolovu za závažné přestupky.
„Mezi nejčastější prohřešky patří překročení doby lovu, ponechání si více ryb, než povolují předpisy, ale také nedodržování administrativní povinnosti s lovem spojené, jako je například zapsání docházky k vodě do úlovkového listu,“ řekl Právu Petr Dimitrov ze Západočeského rybářského svazu v Plzni. Vůbec nejhůře dopadl rybář, kterého strážci načapali, jak loví a zabíjí podměrečné kapry. „Byly to ryby o velikosti pětadvacet centimetrů, což je o deset čísel méně, než je stanovená lovná míra. Měl jich v tašce pod batohem devět. Chytli jsme ho v okamžiku, kdy chtěl usmrtit desátý kus. Jen krčil rameny a žádné rozumné vysvětlení pro své zavrženíhodné jednání neměl,“ uvedl Dimitrov s tím, že provinilci okamžitě zabavili povolenku. „Tento člověk byl vyloučen z rybářského svazu a dva roky si nikde nekoupí povolenku,“ dodal Dimitrov. Strážci revíru odhalili také několik pytláků, kteří chytali bez povolení. „Počet se blíží desítce. Poslední tři Němci, kteří načerno rybařili na přehradě Jesenice, měli normálně nahozené pruty a ještě postavený přístřešek. Hřešili na to, že pod svícnem je největší tma. Mysleli si, že je budeme považovat za legální rybáře, a ujdou tak kontrole,“ pokračoval Dimintrov.
Členové profesionální rybářské stráže na společné kontrole s policií.
V západních Čechách pracuje čtveřice profesionálních porybných, které platí rybářský svaz. Za rok zkontrolují přes sedm tisíc rybářů. „Každý z nich má pod sebou třináct místních organizací rybářského svazu, kterým slouží jako poradce, pořádá společné kontroly s dobrovolnou rybářskou stráží a provádí jejich školení. Vybaveni jsou GPS navigací se čtečkou čárových kódů, vodotěsným fotoaparátem, lodí s příslušenstvím a uniformou,“ doplnil Dimitrov. Náklady na jejich provoz činí ročně 1,2 miliónu korun, což je jen zlomek z přibližně pětadvacetimiliónového rozpočtu krajské rybářské organizace.
Nepořádek na břehu
Strážci jsou nekompromisní i v případech zjištěného nepořádku na břehu. „Je to bohužel jeden z velkých nešvarů, s kterým neustále bojujeme. Většinu odpadků okolo břehů mají na svědomí právě rybáři a jediným osvědčeným řešením je zadržení povolenky za neuklizení místa lovu. Rozdávání pytlů či organizování hromadných úklidů je neefektivní, krátkodobá záležitost a je zapotřebí naše neukázněné rybáře vychovat,“ uzavřel Dimitrov.
16.08.2012 – Patrik Biskup
Komentáře
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!